FAQ

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie produkty

Zastanawiasz się jaką membranę dachową wybrać? A może chcesz skorzystać z indywidualnej oferty?

Skontaktuj się z nami

Oczywiście, że tak!
Poniżej są video z podziałem na różne detale.

  1. Elevate RubberGard EPDM video

2. Technika poprawnego nakładania kleju natryskowego Bonding Adhesive 2012 S-TF

3. Łączenie arkuszy membrany EPDM za pomocą taśmy butylowej

więcej filmów poniżej…

4. Detal wklejania łaty z taśmy FormFlash na łączeniu arkuszy membrany EPDM w miejscu zakładki taśm QuickSeam Splice Tape

5. Detal wklejania łaty z taśmy FormFlash na łączeniu arkuszy membrany EPDM przebiegającym pod kątem większym niż 15˚

więcej filmów wkrótce…

Aby wykonać dokładną wycenę, musimy poznać szczegóły dotyczące konkretnej realizacji. Na koszt wpływa bowiem wiele czynników, takich jak:

  • miejsce wykonania hydroizolacji – taras/ dach
  • wytrzymałość konstrukcji
  • stan podłoża – nowe czy do renowacji
  • specyfika dachu – dach płaski czy skośny, liczba spadów, przebicia połaci (świetliki, kominy, fotowoltaika), sposób zakończenia krawędzi (np. balustrady),
  • zastosowanie – czy będzie to uczęszczany dach
  • planowane wykończenie: płytki/ deski czy EPDM pod „gołym niebem”
  • rodzaj odwodnienia: rynny / przepusty attykowe / wpusty pionowe / listwa okapnikowo-drenażowa / nic / koryto / burzówka – awaryjne

Najlepiej więc skontaktuj się z nami i przedstaw wszystkie szczegóły realizacji. Na tej podstawie będziemy mogli przygotować dokładną wycenę.

Wytyczne montażu membrany EPDM Elevate

Firestone ma w swojej ofercie obrzeża krawędziowe, jednak nie są to materiały na stałe dostępne w naszym sklepie. Możemy sprowadzić je na zamówienie, ale ich cena jest wysoka, a na dostawę trzeba czekać nawet do kilku miesięcy.

Stosowanie systemowych obrzeży nie jest jednak konieczne. Możesz szczelnie zakończyć krawędzie dachu, korzystając z rozwiązań dostępnych na polskim rynku. W zależności od sposobu zakończenia krawędzi istnieje np. możliwość przywulkanizowania do metalowego okapnika. Pamiętaj jednak o stosowaniu się do dodatkowych zaleceń dla konkretnych powierzchni – np. o dwukrotnym zagruntowaniu powierzchni metalowej lub PCV, do której będziesz kleić.

Nie. Nie jesteśmy firmą wykonawczą. Przeprowadzamy jednak bezpłatne szkolenie wykonawcze montażu EPDM dla dekarzy. Możemy więc przeszkolić wybranego przez Ciebie dekarza albo Ciebie, jeśli zamierzasz samodzielnie wykonać pokrycie dachowe. System montażu EPDM Firestone Rubber Cover zaprojektowano w taki sposób, by każdy amerykański majsterkowicz mógł sam pokryć i uszczelnić dach swojego domu. Wykonanie szczelnego pokrycia na własną rękę jest więc jak najbardziej możliwe.

Nie. Specjalna seria do uszczelniania rynien od Firestone nie jest dostępna w Polsce. Do uszczelniania rynien i innych metalowych elementów budowlanych producent poleca jednak również swoje podstawowe produkty, które znajdziesz się w naszej ofercie. Oparte są na tych samych technologiach i materiałach, dlatego równie dobrze sprawdzą się w tej roli.

Tak. Przesłane rysunki detali i dobór rozwiązań to tylko propozycja, na której bazuje nasza wycena. W dalszej kolejności konieczna będzie jeszcze konsultacja z wykonawcą/projektantem budynków. To właśnie ta osoba – nie sprzedawca – ponosi odpowiedzialność za dobór rozwiązań do indywidualnego przypadku. Przed przystąpieniem do prac trzeba więc zweryfikować założenia projektowe z rzeczywistym stanem miejsca budowy.

Może się okazać, że po oględzinach miejsca budowy wykonawca uzna trochę inną kombinację rozwiązań za lepszą. Zdarza się również, że pogoda w czasie wykonywania prac wymusi wykorzystanie innych detali albo wpłynie na ich zużycie. Czasem też inwestor w ostatniej chwili zmienia plany i np. dodaje dodatkowe okno na dachu. Wszystko to wpływa na ostateczną cenę wykonania pokrycia dachowego.

Chętnie doradzimy jednak, jak za pomocą dobranych materiałów przeprowadzić hydroziolację dachu lub tarasu. Prześlemy instrukcje i telefonicznie omówimy krok po kroku sposób wykonania uszczelnienia. Z kolei na organizowanym przez nas szkoleniu możemy wskazać, jak konkretne detale przekładają się na prace na danym dachu czy balkonie.

EPDM od Firestone jest obustronnie jednakowy. To homogeniczny, jednorodny materiał. Oznacza to, że membranę można układać dowolną stroną. Jeśli jednak wykonasz połączenia, nie zmieniaj już stron. Na powierzchni powstaje wówczas wypływka, a od spodu – mały zakład materiału. Jeśli wówczas ułożysz EPDM drugą stroną (zakładem do góry) powstanie kieszeń wodna, która będzie nienaturalnie oddziaływać na miejsce łączenia i sprzyjać rozwojowi wilgociolubnych mikroorganizmów oraz gromadzeniu się brudu.

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób oczko wodne ma być wykorzystywane: czy mają się tam znajdować ryby albo inne zwierzęta? A może ma pełnić tylko funkcję estetyczną?

Zarówno EPDM do dachów, jak i EPDM do oczek wodnych wykonany jest z tego samego materiału. Różnica polega na tym, że EPDM do dachów pokryty jest specjalnym rodzajem talku spowalniającym rozprzestrzenianie się ognia w przypadku pożaru. Substancja ta nie jest zalecana do zbiorników wodnych, w których będą żyły ryby i inne zwierzęta. Jeśli więc nie zamierzasz hodować w oczku rybek ani innych zwierząt, oferowana przez nas membrana jak najbardziej się nada.

Wszystko zależy od tego, czy konstrukcja stropodachu przeniesie dodatkowy ciężar. Jeśli nie – przed montażem EPDM należy usunąć starą papę.

Pamiętaj też, że na wszystkich powierzchniach pionowych EPDM wymaga przyklejenia. Oznacza to, że powierzchnia, do której będziesz kleić, musi być kompatybilna z klejem rozpuszczalnikowym. W przypadku styropianu/ EPS zaleca się zastosowanie warstwy przekładkowej, do której będzie można kleić (np. cienkiej płyty PIR w osnowie
mineralnej lub cienkiej płyty OSB np. 8mm). Styropian możesz też zaciągnąć klejem i siatką – taka powierzchnia również nadaje się do klejenia (warstwa nie musi być na tyle gruba jak elewacyjna tynkowa, ale nie może być za cienka, aby rozpuszczalniki nie przeniknęły do styropianu).

Pamiętaj też, by przed rozpoczęciem klejenia upewnić się, że powierzchnia jest niezapylona.

Im bardziej szczegółowe informacje dotyczące projektu otrzymamy, tym szybciej przygotujemy wycenę – nie będziemy musieli zadawać dodatkowych pytań i prosić o dosłanie kolejnych informacji i materiałów.

Najważniejsze dane/materiały do przygotowania wyceny, to:

  • zdjęcia,
  • rzut dachu/ tarasu lub szkic odręczny,
  • przekrój przez dach / attykę,
  • planowane zmiany projektu (jeśli są rozważane),
  • formularz uzupełniony o dane dotyczące Twojego dachu / tarasu.

Montaż EPDM od Firestone nie wymaga dostępu do prądu, użycia palnika ani ciężkich narzędzi. Wszystkie potrzebne akcesoria zmieścisz w plecaku:) Prawdopodobnie będą Ci potrzebne:

  • wałek welurowy z krótkim włosem,
  • listwy dociskowe (np. aluminiowe / ocynkowe – ważne, by nie była to surowa stal),
  • mocne nożyczki (np. krawieckie),
  • kreda,
  • miarka,
  • pad do nanoszenia gruntu i uchwyt do pada (znajdziesz je w naszym sklepie),
  • 2 mieszadła,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • rękawiczki ochronne,
  • mały pojemnik,
  • wałki dociskowe (znajdziesz je w naszym sklepie).

Najaktualniejsze filmiki instruktażowe autoryzowane przez Elevate, dotyczące montażu membran EPDM i TPO, znajdziemy w aplikacji na stronie producenta membrany:

https://www.holcimelevate.com/poland-pl/aktualnosci/pobierz-nowa-aplikacje-elevate%20

oraz na kanale:

https://www.youtube.com/c/ElevateEMEA

i dodatkowo:

https://www.youtube.com/@HolcimElevateUS

Tak, ale tylko na klej poliuretanowy i pod warunkiem, że membrana będzie cało powierzchniowo przyklejona do podłoża klejem Bonding Adhesive Elevate i z zachowaniem pozostałych zaleceń producenta dotyczących montażu EPDM.

System w pełni klejony UltraPly™ TPO:  https://www.holcimelevate.com/content/dam/elevateemea/documents/en/roofing/ultraply-tpo/quickspecs/sd-quickspec-fas-tpo-en.pdf
System mocowania mechanicznego UltraPly™ TPO:  https://www.holcimelevate.com/content/dam/elevateemea/documents/en/roofing/ultraply-tpo/quickspecs/sd-quickspec-mec-tpo-en.pdf
System balastowy użytkowy UltraPly™ TPO [tarasy]:  https://www.holcimelevate.com/content/dam/elevateemea/documents/en/roofing/ultraply-tpo/quickspecs/sd-quickspec-bal-terrace-tpo-en.pdf
System balastowy nieużytkowy UltraPly™ TPO [pokryty żwirem]:  https://www.holcimelevate.com/content/dam/elevateemea/documents/en/roofing/ultraply-tpo/quickspecs/sd-quickspec-bal-tpo-en.pdf
System dachów zielonych UltraPly™ TPO:  https://www.holcimelevate.com/content/dam/elevateemea/documents/en/roofing/ultraply-tpo/quickspecs/sd-quickspec-fas-green-roof-tpo-en.pdf
System dachów z fotowoltaiką UltraPly™ TPO:  https://www.holcimelevate.com/content/dam/elevateemea/documents/en/roofing/ultraply-tpo/quickspecs/sd-quickspec-fas-pv-steel-tpo-en.pdf
System dachów odwróconych UltraPly™ TPO:  https://www.holcimelevate.com/content/dam/elevateemea/documents/en/roofing/ultraply-tpo/quickspecs/sd-quickspec-bal-inv-roof-tpo-en.pdf

Najaktualniejsze pliki na temat systemów montażu TPO znajdziecie bezpośrednio na stronie producenta:
https://www.holcimelevate.com/poland-pl/search

System w pełni klejony UltraPly™ TPO .pdf

System mocowania mechanicznego UltraPly™ TPO .pdf

System balastowy użytkowy UltraPly™ TPO [tarasy] .pdf

System dachów zielonych UltraPly™ TPO .pdf

System dachów z fotowoltaiką UltraPly™ TPO .pdf

PLANTEO MODULAR STANDARD oraz ULTRALIGHT zostały zaprojektowane i są uprawiane w oparciu o wytyczne i normy zawarte w publikacji „Wytyczne dla dachów zielonych” wydane przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA.

Co ważne, dach z pokryciem dachowym z modułowego systemu zielonego dachu typu ekstensywnego – PLANTEO MODULAR,
w przebadanym układzie, zgodnie z PN-EN 13501-5:2016-07, został sklasyfikowany w zakresie oddziaływania ognia zewnętrznego następująco: B ROOF (t1)

Klasyfikacja ta obowiązuje do zastosowań końcowych zgodnie z Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz jak dla elementu „nierozprzestrzeniającego ognia” wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. Nr 75 z 15 czerwca 2002, poz.690 z późniejszymi zmianami).

PLANTEO MODULAR  został tak skonstruowany, że posiada zintegrowane w sobie takie funkcje, jakie charakteryzują tradycyjny układ zielonego dachu, tj.:
– roślinną: mieszanka rozchodników, w rozwiniętym stadium rozwoju rośliny rozchodnika;
– wegetacyjną: substrat ekstensywny;
– retencyjną: w specjalnie profilowanych kubełkach kasety;
– drenażową i filtracyjną : specjalnie zaprojektowane otwory/ perforacja kasety pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, bez odprowadzania składników budujących podłoże korzeniowe dla rozchodnika.

PLANTEO MODULAR STANDARD _ KARTA TECHNICZNA

PLANTEO MODULAR ULTRALIGHT _ KARTA TECHNICZNA

BROSZURA _ PLANTEO MODULAR STANDARD lub ULTRALIGHT

Wciąż masz pytania?

Skontaktuj się z nami, a na wszystkie odpowiemy. Zapoznamy się z Twoim projektem, Twoimi oczekiwaniami i pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie.

Skontaktuj się z nami